Menu

CB Radio w transporcie

Transport
CB Radio w transporcie

CB radio to najlepszy przyjaciel i towarzysz drogi każdego, nie tylko zawodowego, kierowcy. Zwłaszcza tych, dla których ważny jest czas. CB radio zastępuje współczesnym kierowcom mapę i GPS.

Rozmowa z innymi uczestnikami ruchu pozwala na szybką wymianę informacji, dzięki czemu można np. uniknąć nieplanowanych postojów w korkach. Na falach CB radia kierowcy nie tylko ostrzegają się przed kontrolami drogowymi czy radarami. Często dochodzi do, nie zawsze kulturalnych, komentarzy na temat sposobu prowadzenia pojazdów przez innych użytkowników drogi, lub spraw osobistych.
 
W społeczności CB trzeba wiedzieć jak rozmawiać. Przykładowe "na 136 macie misiaki" oznacza, że na 136 km znajduje się patrol policji.

Inne slangowe zwroty z CB Radia:
Szerokości - Szerokiej drogi
Lustereczko dla Ciebie - tak samo dla Ciebie
Miśki z suszarką - Policja z radarem
Mobile - kierowcy
Mały mobil - samochód osobowy
Gruszka - mikrofon z CB
ITD/Zieloni/Krokodylki - Inspekcja transportu drogowego
Śmietnik - Fotoradar przy drodze wielkością przypominający śmietnik

Słownictwo na CB jest na tyle stałe, że niezależnie od tego w jakiej części kraju się znajdziemy z pewnością będziemy wiedzieć o co chodzi. Różny jest tylko akcent wymawianych zwrotów.

Jakie powinno być dobre CB?

Na rynku jest kilkanaście modeli tego typu urządzeń. Różnią się nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim zasięgiem.  Dla wielu kierowców to właśnie moc urządzenia decyduje o jego użyteczności. Moc urządzenia przekłada się, na jakość rozmowy, oraz wydłuża dystans, na jaki mogą się od siebie oddalić rozmówcy.
Szczególnie istotnym elementem jest dobra antena do CB, najczęściej długa gdyż właśnie taka posiada odpowiednie parametry. Drugim ważnym czynnikiem jest Radio CB. Połączenie anteny i CB Radia nie gwarantuje jednak dobrego odbioru - konieczne jest właściwe nastrojenie urządzeń.

Nie należy jednak zapominać, że zalety CB radia, nie przekonują służb porządkowych, a jego użytkownicy muszą liczyć się z mandatami. Prowadzenie rozmów przez CB radio w trakcie jazdy, traktowana jest tak, jak korzystanie z telefonu komórkowego. To jednak dość trudno jest udowodnić.

0
X